NASIL BAĞIŞ YAPABİLİRİM?

1 Yöntem Açıklaması
2 Yöntem Açıklaması
3 Yöntem Açıklaması

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız lütfen bizimle hemen iletişim kurunuz. Teşekkürler.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Telefon 1: 0 000 000 00 00
Telefon 2: 0 000 000 00 00
Telefon 3: 0 000 000 00 00

Yeterlilik Belgesi Hakkında

YETERLİLİK BELGESİ HAKKINDA AÇIKLAMA

 

İl Turizm Müdürlükleri’nden işletme belgesi ve/veya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri’nden tesis açılış izni alınabilmesi için ilgili gerçek veya tüzel kişilerin yeterlilik belge alma zorunluluğu bulunmaktadır.

15 Ekim 1999 tarih ve 23847 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliği’nin 10. Maddesi; 24 Temmuz 2009 tarih ve 27298 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Deniz Turizmi Yönetmeliği” ve “Uygulama Tebliği” ve 23.02.2011 tarih ve 27855 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği”nin 6. ve 10. Maddeleri kapsamında yelken, uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü sporlarını icra eden gerçek veya tüzel kişilerin Yeterlilik Belgesi alması zorunlu olup bu konuda Türkiye Yelken Federasyonu (“TYF”) ilgili mevzuat uyarınca yetkili kılınmıştır.

TYF; söz konusu belgenin verilmesine yönelik olarak Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı (“TUYEP”) doğrultusunda bir denetim uygulamaktadır. TUYEP; World Sailing tarafından 2014 yılında onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

 

YETERLİLİK BELGESİ BAŞVURULARI

 

Yeterlilik Belgesi alınabilmesi için ilgili kurum veya kuruluşun TYF tarafından akredite edilmesi gerekmektedir.

 

Akreditasyon prosedürü aşağıdaki gibidir;

 

1)  İlgili kurum veya kuruluşların Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için Türkiye Yelken Federasyonu’na [email protected] adresine e-mail yollamaları ve 0212 270 40 81 numaralı faksa başvuru yazısı göndermeleri gerekmektedir.

 

Yetkili Kişi: Mustafa Çağatay  e-mail:[email protected]

 

2)  Başvurunun alınmasını takiben TYF ilgili kurum veya kuruluşa gerekli bilgileri, akreditasyon kriterlerini ve formları iletir.

 

3)  Formları eksiksiz olarak doldurup, kriterleri yerine getirdiğini taahhüt eden kurum veya kuruluş TYF’ye durumu bildirir, onay aldıktan TYF internet sitesinde Hizmet Bedelleri bölümünde belirtilen Yeterlilik Belgesi ücretini ilgili banka hesabına yatırarak dekontu TYF’ye iletir.

 

4)  Başvuru, taahhütname ve dekontun TYF tarafından alınmasını müteakip ilgili kurum veya kuruluş ile ortaklaşa bir denetim tarihi belirlenir.

 

5)  TYF tarafından yetkilendirilmiş denetmen, ilgili kurum veya kuruluşu tesisinde denetleyerek TUYEP standartlarında olduğunu kontrol eder.

 

6)  Denetmenin raporu neticesinde TUYEP standartlarına uygun bulunan kurum veya kuruluşa TYF tarafından Yeterlilik  Belgesi düzenlenir.

 

7)  Yeterlilik  Belgesi alan kurum veya kuruluşlar belge düzenlenme tarihinden 1 yıl sonra tekrar denetimden geçerek standartlara uygun operasyon yaptıkları kontrol edilerek Yeterlilik Belgeleri vize edilir.

 

8)  TYF; Yeterlilik Belgesi almış bir kurum veya kuruluşu standartları kontrol etmek amaçlı herhangi bir zaman haber vermeksizin denetleme hakkını haizdir. Kurum veya kuruluşun yeterli seviyede olmadığı tespit edilirse durumun ciddiyetine göre ihtar verilir veya ilgili Yeterlilik Belgesi iptal edilebilir.

 

TÜRKİYE YELKEN FEDERASYONU

08.05.2017


YUKARI