NASIL BAĞIŞ YAPABİLİRİM?

1 Yöntem Açıklaması
2 Yöntem Açıklaması
3 Yöntem Açıklaması

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız lütfen bizimle hemen iletişim kurunuz. Teşekkürler.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Telefon 1: 0 000 000 00 00
Telefon 2: 0 000 000 00 00
Telefon 3: 0 000 000 00 00

“Çevre Temalı Gönüllülük Aktivitesi” TYF Spor Toto Yıldızlar Kupası’nda düzenlendi

TYF Sosyal Sorumluluk ve Organizasyon Komitesi tarafından “Çevre Temalı Gönüllülük Aktivitesi” Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde düzenlendi.

Aktiviteye Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şükran Nurlu, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Çeşme İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Emin Yılmaz, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Tolga Yağlı ile sporcular, antrenörler, kulüp yöneticileri ve hakemler katıldı.

Aktivitede ilk sözü TYF Sosyal Sorumluluk ve Organizasyon Komitesi Üyesi Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi sporcusu Ece Asya İkizler aldı. İkizler dünyada çevre kirliliğinin geldiği boyutları aktarırken plastiklerin sadece yüzde 9 oranında geri dönüşebildiğini belirtti. İkizler konuşmasını şöyle sürdürdü “Burada bulunan herkes temiz denizler istiyor ve güzel bir gelecek hayalini kuruyor. Bunun için çevremizden başlayarak bu konuda bilinçlenmeyi herkese yaymamız gerekiyor. Tüketimi azaltıp alışkanlıklarımızı değiştirmeyi öğreneceğiz. Plastiği reddedin. Gelin sorunun değil çözümün bir parçası olalım. Gelin temiz denizlere yelken açalım.”

Daha sonra TYF Sosyal Sorumluluk ve Organizasyon Komitesi Başkanı Serdar Özkaleli konuşmasını gerçekleştirdi. Özkaleli, komitenin kurulmasını öneren TYF Başkanı Özlem Akdurak’a teşekkür ederek konuşmasına başlarken “Sorumluluklarımız sadece kurumlarla sınırlı değil. Yaşadığımız çevreye ve topluma karşı sorumluluklarımız var. Yaşadığımız ortamı el birliğiye mahvetmiş bulunuyoruz. Asya’nın dediği gibi bugün bir milat. Artık daha bilinçli insanlar olacağız” dedi. Özkaleli “Atıklarımızı ayrıştırarak toplamak en azından onların bertarafını daha da kolaylaştıracaktır. Bu iki hafta yarışlar boyunca ayrıştırma kutularımıza bütün atıklarımızı atalım. Buradan sonra bunları kendi evlerinizde, okullarınızda anlatın ve uygulamaya çalışın. Bu dünyanın daha yaşanabilir olması için katkınız olacaktır. Biz size güveniyoruz. Sizler bizim geleceğimizsiniz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde tüm kulüplerimizle eş zamanlı bir kıyı temizliği etkinliği yapacağız. Etkinliklerimiz çevre ile sınırlı kalmayacak. İleriki zamanlarda toplumsal ihtiyaçları gözeterek çok farklı alanlarda gönüllük aktivitelerinde birlikte olacağız” diye sözlerini tamamladı.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak konuşmasında yelkenciler olarak çok temiz bir toplum olduklarını söylerken “Bunu herkese öğretmeliyiz. Her konuda temiziz. Hiçbir şike, doping tarihimizde yok. Bizim tek tutkumuz rüzgarla, denizle ve kendimizle mücadele etmek. Her şeyden önce bu asil spor seçtiğiniz için kendinizi alkışlamanızı istiyorum” dedi. Başkan Akdurak sözlerine şöyle devam etti: “En büyük tutkumuzu bu mavi vatan denizlerimizde gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yarışlarda salmalarınıza takılanlarla ilgili çok değişik hikayeler duydum sizden. Nasıl bir dünyada yaşamak istiyorsak öyle bir dünyayı sizden sonrakilere bırakmak göreviniz. Eğer siz isterseniz dünyayı değiştirebilirsiniz. Bir kişinin ideali bütün toplumu etkileyecek sonuçlara ulaşabilir. Bu konuyu ateşleyen sizlersiniz bizler de elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışacağız”

Başkan Akdurak son olarak aktivitede emeği geçen Sosyal Sorumluluk ve Organizasyon Komitesi’ne, Çeeşme Belediyesi’ne Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, ev sahibi Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’ne, organizasyonun sponsorluğunu üstlenen Borusan Holding’e, Çeşme Kaymakamlığı’na ve sporculara teşekkür etti.

Başkan Akdurak’tan sonra konuşma yapan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak bu anlamlı etkinlikte yer alabilmek için programlarını iptal ederek gençlerle birlikte olmaktan büyük bir zevk aldığını söylerken “Ülkenin kalkınması ve gelişmesi için bunu sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kalkınırken çevreye doğaya saygılı olmak zorundayız. Bunun bilinci içerisindeyiz. Bakanlığımızın başlattığı sıfır atık projemiz var. Bu projeye en büyük desteği öğrencilerimizden alıyoruz. 1,5 yıl içerisinde ülkemizde plastik poşetlerde yüzde 70’lik gerileme sağlamış durumdayız. Besin zinciri ile birlikte atmış olduğumuz plastikler vücudumuza da geçmekte. Bu yüzden bakanlık olarak bu projeyi çok önemsiyoruz. Fakat çevre ile yapmış olduğumuz çalışmaların sadece bir kurum tarafından sahiplenilmesi bizleri başarıya götürmez. Bunun için bütün kurumların, halkın bütün kesimlerinin bu çalışmalarda bizimle beraber olması gerekiyor” dedi.

Son olarak söz alan Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara “Ülkemizi için çok önemli bir çalışmanın başlangıcını yapıyoruz. Ülkemizde çevre temizliği için seferberlik ilan edildi. Sıfır atık sizlerin gayretleriyle başarılı olacak. Ülkemiz, ekonomimiz için de bu proje çok önemli. Bundan sonraki nesillere tertemiz dünya bırakmak amacıyla bu çalışmaların başarıya ulaşmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sahilde kıyı temizliğine geçildi. Çeşme Kaymakamı Sayın Hacı Mehmet Kara, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Ömer Albayrak, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Sayın Şükran Nurlu, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Tolga Yağlı ile sporcular ve antrenörler temizlik kıyafetleri giyerek kıyı temizliği yaptılar. Daha sonra toplanan atıklar çeşitlerine göre ayrıştırıldı. Kıyı temizliği sonrasında da sucuk ekmek partisi ile aktivite sona erdi.YUKARI